Скасування державної реєстрації статуту територіальної громади

Отримай першу безкоштовну консультацію! 👇
Пишіть: 24/7
Дзвоніть: 09-18 Пн-Пт
🏆
Реальна судова практика
Маємо понад 1 успішних справ у категорії «Адміністративне право». Ми не просто обіцяємо результат — ми доводимо його в суді.
Виграшні справи 🔥

Скасування реєстрації статуту територіальної громади означає, що статут набуває чинності з моменту його затвердження радою, а не через подання в органи юстиції. Це знімає обов’язок подавати заяви та очікувати свідоцтва, але перекладає відповідальність за законність тексту на раду та її юридичні служби.

Через зміну підходу важливо правильно провести громадські слухання, оформити протокол і оприлюднити рішення — інакше рішення може бути оскаржено в суді. Нижче пояснюємо, що саме змінилося, які ризики зберігаються і як дієтися практично.

Коротко про ключові зміни щодо статутів громад

  • Статут територіальної громади більше не підлягає державній реєстрації.
  • Статут набуває чинності з моменту затвердження радою та оприлюднення.
  • Громадські слухання тепер обов’язкові перед прийняттям статуту.
  • Зареєстровані раніше статути залишаються чинними, їх слід актуалізувати.

Що змінилося у порядку статуту територіальної громади

Статут територіальної громади тепер не підлягає державній реєстрації: він набуває чинності переважно з моменту затвердження радою та оприлюднення. Це і є суть скасування реєстрації статуту — механізм контролю переміщується з органу юстиції до місцевого самоврядування.

Закон прямо вказує, що статут не підлягає державній реєстрації; це змінює роль Мін’юсту з реєстратора на сервіс оприлюднення та методичну підтримку.

Згідно з ч. 1-4 ст. 19 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": «Статут територіальної громади ... Статут територіальної громади не підлягає державній реєстрації»

Отже, відпадає потреба у формі подання до територіальних органів Мін’юсту та у видачі свідоцтва — це спрощує процес, але не скасовує перевірку на відповідність Конституції через інші механізми контролю.

Чому це важливо для рад

Відсутність реєстрації прибирає часові затримки і бюрократію: ради швидше втілюють локальні рішення. Разом із тим відповідальність за якість статуту лягає на юридичну службу ради — помилки тепер частіше виявляються через судове оскарження.

Короткий контраст з процедурою для ГО

На відміну від територіальних громад, громадські об’єднання й досі проходять державну реєстрацію. Це важливо комунікувати місцевим посадовцям та банкам при використанні статутів у господарських чи фінансових взаєминах.

ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
Потрібна експертна перевірка статуту?
Допомога адвоката з адміністрування
Адвокат адміністрація

Як тепер приймають і оприлюднюють статут

Статут затверджується пленарною сесією ради більшістю від загального складу та оприлюднюється на офіційному веб-порталі громади; саме цей комплекс дій дає статуту чинність. Тобто ключові кроки — громадські слухання, рішення сесії і публікація.

Відповідно до норм про повноваження рад, прийняття статуту є виключною компетенцією пленарного засідання, тому важливо, щоб протокол і рішення були оформлені коректно.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": «Виключно на пленарних засіданнях ... прийняття статуту територіальної громади»

Практично це означає: без протоколу слухань або без правильного оформлення рішення є ризик судового визнання процедури порушеною. Тому кроки мають бути формально відпрацьовані.

Що має містити протокол громадських слухань

Протокол має фіксувати дату, місце, перелік учасників, суть пропозицій і підсумок обговорення. Його наявність часто є першим доказом у суді про дотримання процедури.

Варіанти оприлюднення статуту

Рекомендується оприлюднювати статут на сайті ради, у місцевій газеті та в електронних ресурсах, щоб мінімізувати ризик оскарження через недоведене оприлюднення.

Покроково: що зробити раді після ухвалення статуту

  1. Проведіть громадські слухання. Задокументуйте протокол слухань і збережіть його як доказ процедурності.
  2. Прийміть рішення на пленарній сесії. Зафіксуйте дату, номер рішення та голосування більшістю від загального складу.
  3. Оприлюдніть статут. Розмістіть текст і рішення на офіційному веб-порталі громади і в місцевих ЗМІ за потреби.
  4. Збережіть архівну копію. Підшивайте паперову версію в архіві ради та ведіть електронну копію доступну мешканцям.
  5. Перевірте відповідність норм. Юридична служба ради має перевірити статут на відповідність Конституції та законам.

Чи потрібно перереєструвати старі статути

Зареєстровані до скасування статути залишаються чинними, але ради мають привести їх у відповідність до нових вимог та рекомендацій; процес актуалізації бажано завершити до визначеного дедлайну.

На практиці це означає: перевірити наявність протоколів громадських слухань, оприлюднень та відповідність норм Конституції; при потребі підготувати проєкт нової редакції і проголосувати його на сесії.

Як правило, радимо робити таку актуалізацію за планом, щоб уникнути суперечностей у застосуванні норм статуту при укладенні договорів чи зверненнях громадян.

Поширені питання щодо старих статутів

Чи втрачає чинність старий статут одразу? Ні — він діє до заміни. Проте відкладати оновлення не варто, особливо якщо статут містить норми, що вже не відповідають Конституції або місцевим потребам.

Коли доцільно розробити нову редакцію

Плануйте актуалізацію у зв’язку зі змінами в повноваженнях ради, потребою в нових формальних процедурах або при підготовці до участі в програмі фінансування, де вимагають сучасні статути.

Як ми допомагаємо радам при переході на новий порядок

  • Аналіз проєкту статуту. Перевіряємо текст на відповідність Конституції і Закону про місцеве самоврядування.
  • Підготовка процедурної документації. Готуємо протокол громадських слухань, проєкт рішення сесії та доручення для оприлюднення.
  • Супровід голосування на сесії. Консультуємо під час пленарного засідання та фіксуємо необхідні процесуальні моменти.
  • Оскарження рішень. Представляємо інтереси ради або опонентів у випадку судового оскарження процедур чи норм статуту.

Юридична відповідальність ради за зміст статуту

Хоча реєстрації більше немає, контроль законності зберігається: статут може бути оскаржений у суді, а в окремих випадках прокурорським реагуванням. Це означає, що рада несе ризик скасування статуту в разі процедурних або матеріальних порушень.

Згідно з положеннями змін до Закону про народовладдя (№ 3703-IX): «статтю 19 викласти в такій редакції: ... Статут територіальної громади не підлягає державній реєстрації»

Тому роль внутрішньої правової перевірки та оприлюднення є критичною: правники ради мають документувати кожний етап прийняття статуту і зберігати докази процедурності.

Як зменшити ризик судового оскарження

Документуйте все: протоколи слухань, проєкт статуту, рішення сесії з голосуванням, повідомлення про оприлюднення. Якщо є сумніви в окремих положеннях — залучайте незалежну правову експертизу.

Що робити при спробі оскарження статуту

У разі оскарження важливо швидко зібрати весь пакет доказів процедурності і надати їх до суду; ми можемо допомогти підготувати відповіді і захищати позицію ради.

Зразок рішення ради про затвердження статуту

[Назва територіальної громади] Сільська/Селищна/Міська рада
[Номер] сесія [Номер] скликання

РІШЕННЯ
від [Дата] № [Номер]

Про затвердження Статуту [Назва] територіальної громади

Враховуючи результати громадських слухань (протокол № [Номер] від [Дата]) та керуючись ст. 19 і ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Статут [Назва] територіальної громади (додається).
2. Визнати таким, що втратив чинність, Статут, затверджений рішенням ради від [Дата] № [Номер].
3. Виконавчому комітету забезпечити оприлюднення Статуту на офіційному веб-сайті громади протягом 5 робочих днів.
4. Статут набуває чинності з дня його офіційного оприлюднення (або з дня прийняття рішення, якщо інше не передбачено рішенням).
5. Контроль за виконанням покласти на постійну комісію ради з питань регламенту та правопорядку.

[Посада голови] [Підпис] [ПІБ]

Практичні поради юридичним службам ради

Юридична служба має зосередитися на двох завданнях: перевірка матеріальної відповідності статуту Конституції і забезпечення процедурної чистоти при його прийнятті. Це означає системну перевірку та готовність до оперативного реагування на запити та оскарження.

Ми радимо розробити шаблони протоколів, чек‑ліст оприлюднення і план актуалізації старих статутів, щоб уникнути типових помилок і втрат часу на судові спори.

У практиці ми вже мали випадки, коли вчасно підготовлена процедура дозволила громаді отримати грантове фінансування без затримок: ‘оскарження рішень органів місцевого самоврядування’ і справа про зобов’язання ради оформити документи ілюструють нашу практику.

Чек‑ліст перед голосуванням

Переконайтеся, що є протокол слухань, проєкт статуту в остаточній редакції, висновки правової служби та порядок денний сесії з пунктом про затвердження статуту.

Коли звертатися до зовнішнього юриста

Якщо статут містить суперечливі норми або планується значна зміна системи місцевого самоврядування — залучайте зовнішнього адвоката для незалежної правової оцінки.

Питання про скасування реєстрації статуту

Чи потрібно тепер платити державне мито за реєстрацію статуту громади?
Ні. Оскільки держреєстрація статуту скасована, платіжів чи адміністративного збору за легітимізацію статуту у органах юстиції немає. Однак можуть виникати інші витрати, пов’язані з оприлюдненням або підготовкою проєкту статуту.
Яка доля статутів, затверджених до скасування реєстрації?
Статуті, затверджені раніше, залишаються чинними. Проте ради мають привести їх у відповідність до сучасних вимог і методичних рекомендацій; рекомендовано актуалізувати такі статути в найближчий плановий період.
Чи поширюється спрощення на статути релігійних організацій?
Ні. Спрощення стосується лише територіальних громад як суб’єктів публічного права. Релігійні організації і громадські об’єднання продовжують діяти за окремими правилами реєстрації та погоджень.
Коли статут вважається чинним?
Статут вважається чинним з моменту його затвердження пленарною сесією ради і оприлюднення, якщо інше не встановлено самим рішенням ради. Важливо документувати цю процедуру, оскільки саме вона підтверджує набрання чинності.
Чи обов’язково проводити громадські слухання перед прийняттям статуту?
Так. Закон і методичні рекомендації визначають громадські слухання як обов’язкову частину процедури; відсутність протоколу слухань може бути підставою для судового оскарження рішення ради.

Потрібна допомога з підготовкою або оскарженням статуту?

Якщо у вас є сумніви щодо тексту статуту або процедури його ухвалення — ми допоможемо перевірити документ, підготувати процедуру слухань і супроводити сесію або судовий захист. Зверніться за експертною консультацією, щоб знизити ризики оскарження.

Залишити коментар

Звертайтеся 24/7
Telegram Viber Дзвінок