Генеральний план населеного пункту: розроблення та зміни

Отримай першу безкоштовну консультацію! 👇
Пишіть: 24/7
Дзвоніть: 09-18 Пн-Пт
🏆
Реальна судова практика
Маємо понад 128 успішних справ у категорії «Нерухомість». Ми не просто обіцяємо результат — ми доводимо його в суді.
Виграшні справи 🔥

Генеральний план населеного пункту — це базовий документ, який визначає довгострокову стратегію розвитку, планування та забудови території. Без нього громада не може законно виділяти землю, а забудовники — отримувати містобудівні умови та обмеження для нових об’єктів.

Часто конфлікти виникають саме через нерозуміння статусу цього документа. Забудовники намагаються змінити функціональне зонування під конкретний житловий комплекс, а мешканці дізнаються про будівництво дороги через сквер лише на етапі появи техніки. Тому важливо розуміти, як саме розробляється містобудівна документація і на якому етапі на неї можна вплинути.

Коротко про генеральний план

  • Це одночасно містобудівна та землевпорядна документація.
  • Зміни до документа можна вносити не частіше одного разу на рік.
  • Проект обов’язково проходить екологічну оцінку та громадські слухання.
  • Затверджений план існує у формі електронного документа у кадастрі.

Правовий статус та призначення генерального плану

Генеральний план населеного пункту є одночасно містобудівною документацією на місцевому рівні та документацією із землеустрою. Це означає, що він не лише малює перспективи забудови, але й встановлює чіткі просторові обмеження для використання земельних ділянок.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: «Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту»

Важливо розуміти юридичну природу цього документа. Він не є просто технічним кресленням.

Велика Палата Верховного Суду у справі №911/1834/18 від 15.10.2019 зазначила: «Рішення органу місцевого самоврядування про затвердження генерального плану є нормативно-правовим актом»

Оскільки це нормативний акт, він розрахований на багаторазове застосування і стосується невизначеного кола осіб. Тому будь-які спори щодо його законності розглядаються виключно за правилами адміністративного судочинства. Для невеликих сіл та селищ (до 50 тисяч населення) закон дозволяє поєднувати генплан із детальним планом території, що суттєво економить бюджет громади.

ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
Маєте проблеми з містобудівною документацією?
Отримайте фахову правову допомогу.
Адвокат з нерухомості

Коли та як вносяться зміни до генерального плану

Зміни до генерального плану населеного пункту можна вносити не частіше одного разу на рік і лише за результатами містобудівного моніторингу. Це правило захищає територію від хаотичної забудови та ручного керування зонуванням під інтереси окремих осіб.

Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: «Зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися не частіше ніж один раз на рік. Такі зміни вносяться органом місцевого самоврядування, який затвердив генеральний план»

На практиці ради іноді плутають поняття оновлення та внесення змін. Оновлення — це технічна актуалізація картографічної основи, яка не змінює стратегію. А от внесення змін — це перегляд функціонального призначення територій. Якщо рада затвердить зміни двічі протягом одного року, друге рішення буде скасоване судом через порушення процедурних обмежень.

Підставою для розроблення змін найчастіше стає звіт про містобудівний моніторинг, який фіксує потребу в нових інфраструктурних об’єктах або виявляє невідповідність старого плану реальному стану справ. Якщо громада розширилася і приєднала нові території, замість зміни старих генпланів розробляється комплексний план просторового розвитку.

Як ініціювати внесення змін до генерального плану

  1. Проаналізуйте звіт. Перевірте результати останнього містобудівного моніторингу, який публікується місцевою радою. Зміни можливі лише на його основі.
  2. Підготуйте обґрунтування. Сформуйте пропозиції щодо зміни функціонального зонування, спираючись на суспільну необхідність або інвестиційну привабливість території.
  3. Подайте звернення. Направте офіційні пропозиції до виконавчого органу місцевої ради під час етапу збору даних або громадських обговорень.
  4. Візьміть участь у слуханнях. Захищайте свою позицію під час офіційних громадських обговорень проекту змін до містобудівної документації.

Підготовчий етап: від рішення ради до збору даних

Підготовчий етап розроблення генплану починається з офіційного рішення місцевої ради та включає збір вихідних даних, отримання доступу до реєстрів і визначення виконавця робіт. Без правильного проходження цього етапу вся подальша робота може бути визнана недійсною.

Типова помилка місцевих рад на цьому етапі — відсутність у рішенні чіткого визначення джерел фінансування. Крім того, замовник зобов’язаний зібрати інформацію про державні інтереси та інтереси суміжних територіальних громад. Якщо існують територіальні претензії між сусідніми селами, погодження меж стає серйозною перепоною.

Етап збору вихідних даних є критичним. Якщо розробник отримає застарілу інформацію про інженерні мережі або чисельність населення, проект буде нежиттєздатним. Усі зібрані дані та саме рішення про розробку обов’язково вносяться до Реєстру містобудівної документації.

Послуги бюро у сфері містобудування

  • Правовий аудит. Аналіз чинної містобудівної документації на предмет обмежень для вашого інвестиційного проекту.
  • Супровід змін. Підготовка обґрунтувань та представництво інтересів під час громадських обговорень проекту генплану.
  • Судовий захист. Оскарження незаконних рішень місцевих рад про затвердження генеральних планів в адміністративних судах.

Основний етап: розробка проекту та громадські обговорення

На основному етапі розробник створює проект містобудівної документації, який обов’язково проходить стратегічну екологічну оцінку (СЕО) та виноситься на громадські обговорення. Саме тут формуються конкретні просторові рішення та зміна цільового призначення ділянки в майбутньому.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: «Громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: комплексні плани, генеральні плани населених пунктів»

Ігнорування екологічної оцінки — прямий шлях до відхилення проекту на стадії експертизи. Були випадки, коли громаді доводилося повертатися на початок і втрачати півроку через відсутність звіту про СЕО. Не менш важливими є слухання.

Касаційний адміністративний суд у справі №640/21326/19 від 10.11.2024 зазначив: «Порушення порядку оприлюднення проекту або ігнорування пропозицій громадськості є самостійною підставою для визнання рішення про затвердження генплану протиправним»

Якщо під час слухань виникає гострий соціальний конфлікт (наприклад, через забудову зеленої зони), створюється погоджувальна комісія. Проект коригується розробником і лише після врахування обґрунтованих зауважень рухається далі.

Зразок рішення ради про розроблення генерального плану

[Назва місцевої ради]
РІШЕННЯ (ПРОЄКТ)
[Дата] № [Номер]

Про розроблення (внесення змін до) Генерального плану населеного пункту [Назва]

Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 16, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», з метою забезпечення сталого розвитку громади, міська рада ВИРІШИЛА:

1. Розпочати розроблення (внесення змін до) Генерального плану населеного пункту [Назва] суміщено з розробленням плану зонування території.
2. Визначити замовником розроблення документації [Назва виконавчого органу ради].
3. [Назва виконавчого органу] забезпечити:
3.1. Оприлюднення цього рішення у десятиденний строк.
3.2. Збір вихідних даних та підготовку завдання на проектування.
3.3. Проведення процедури вибору розробника згідно з вимогами законодавства.
3.4. Проведення стратегічної екологічної оцінки (СЕО).
3.5. Організацію та проведення громадських обговорень проекту.
4. Фінансування робіт здійснити за рахунок [коштів місцевого бюджету / інших джерел].
5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань містобудування та архітектури.

Сільський/Міський голова _________ [Прізвище, ініціали]

Завершальний етап: експертиза та затвердження

Завершальний етап включає обов’язкову державну експертизу проекту, погодження землевпорядної частини та його затвердження місцевою радою. Закон відводить раді на розгляд і затвердження документа рівно три місяці з дня його подання.

Сучасні вимоги зобов’язують створювати генплан виключно у формі електронного документа (формат GML). Паперові креслення більше не є основним джерелом. Якщо проект розроблено без електронної версії, Містобудівний кадастр просто не прийме дані для оприлюднення.

Після затвердження документ стає публічним. Приховування частин плану (окрім тих, що мають гриф обмеженого доступу) є незаконним. Затверджений генплан стає основою для розроблення проектної документації на будівництво конкретних об’єктів.

Питання про генеральний план населеного пункту

Хто має право розробляти генеральний план?
Розробником може бути лише суб’єкт господарювання (юридична особа або ФОП), який має у штаті сертифікованих архітекторів та інженерів-землевпорядників з відповідною кваліфікацією.
Чи можна змінити генплан під конкретну земельну ділянку?
Прямої заборони немає, але зміни мають обґрунтовуватися суспільними потребами або зміною стратегії розвитку громади за результатами містобудівного моніторингу, а не виключно приватним інтересом забудовника.
Скільки часу займає розробка від рішення до затвердження?
На практиці процес триває від 8 місяців до 2 років. Це залежить від розміру населеного пункту, наявності вихідних даних, тривалості екологічної оцінки та складності погоджень із суміжними громадами.
Що робити, якщо громада не погоджується з проектом на слуханнях?
Пропозиції громадян підлягають обов’язковому розгляду. Якщо вони обґрунтовані, проект відправляється на доопрацювання. У разі гострого конфлікту створюється спеціальна погоджувальна комісія.
Чи обов’язкова державна експертиза для всіх генпланів?
Так, для міст, селищ та сіл експертиза проекту містобудівної документації на місцевому рівні є обов’язковим етапом перед його затвердженням.

Допомога адвоката у питаннях містобудівної документації

Спори щодо генеральних планів та зонування територій належать до найскладніших в адміністративній юрисдикції. Якщо ваші права порушено незаконним рішенням ради або ви потребуєте супроводу інвестиційного проекту на етапі планування території, наші адвокати забезпечать правовий аналіз та захист ваших інтересів.

Залишити коментар

Звертайтеся 24/7
Telegram Viber Дзвінок