Порядок зміни меж населеного пункту: процедура та вимоги

Отримай першу безкоштовну консультацію! 👇
Пишіть: 24/7
Дзвоніть: 09-18 Пн-Пт
🏆
Реальна судова практика
Маємо понад 4182 успішних справ у всіх напрямках. Ми не просто обіцяємо результат — ми доводимо його в суді.
Виграшні справи 🔥

Зміна меж населеного пункту — це складна адміністративно-територіальна процедура, яка визначає юрисдикцію місцевої ради та правовий статус земель. Згідно зі статтею 173 Земельного кодексу України, межа є умовною лінією, що відокремлює територію міста, селища чи села від інших територій, і її зміна можлива лише через розробку спеціального проєкту землеустрою.

Для багатьох громад це питання є критичним, адже без офіційно встановлених меж орган місцевого самоврядування позбавлений права розпоряджатися земельними ділянками поза фактичною забудовою. Будь-яка помилка в процедурі — від відсутності погодження з сусідами до ігнорування реєстрації в ДЗК — робить рішення ради незаконним і блокує інвестиційний розвиток території.

Головне про зміну меж населеного пункту

  • Межа — це умовна лінія за ст. 173 ЗКУ, що визначає територію громади.
  • Зміна меж міст належить до виключної компетенції Верховної Ради України.
  • Проєкт землеустрою має суворо відповідати чинному генеральному плану.
  • Рада може розпоряджатися землею лише після внесення меж до ДЗК.
  • Під час воєнного стану діють обмеження на безоплатну приватизацію нових земель.

Що таке межі населеного пункту за законом

Межа населеного пункту — це умовна замкнена лінія на поверхні землі, яка відокремлює територію міста, району, села чи селища від інших земель. Вона визначається як по суходолу, так і по водному простору, і є базою для формування комунальної власності та планування забудови території.

Важливо розуміти, що включення приватної земельної ділянки в нові межі населеного пункту не припиняє права власності на неї. Це лише змінює адміністративну підпорядкованість території. Проте для земель державної власності ситуація інша: вони автоматично переходять у комунальну власність територіальної громади, за винятком тих ділянок, які за законом не можуть бути передані громадам.

Згідно з ч. 1 ст. 173 Земельного кодексу України: «Межа населеного пункту - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію населеного пункту від інших територій.»
ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
Потрібна зміна меж населеного пункту?
Юридичний супровід проєктів землеустрою та реєстрації в ДЗК.
Земельний адвокат

Хто приймає рішення про зміну меж

Повноваження щодо зміни меж чітко розподілені між центральними та місцевими органами влади залежно від статусу населеного пункту. Для міст це виключна компетенція Верховної Ради, тоді як для сіл та селищ рішення приймаються на місцевому або урядовому рівнях.

Розподіл повноважень виглядає наступним чином:

Тип населеного пунктуОрган, що приймає рішенняПідстава/Подання
Райони та містаВерховна Рада УкраїниПодання Кабінету Міністрів України
Села та селища (в межах громади)Сільські, селищні, міські радиПроєкт землеустрою
Села та селища (зі зміною меж громади)Кабінет Міністрів УкраїниПодання відповідної ради
Райони в містахМіська радаПодання районної у місті ради

У нашій практиці ми часто бачимо помилки у повноваженнях. Наприклад, сільська рада може самостійно затвердити проєкт, який фактично змінює межі всієї територіальної громади. У такому разі рішення є незаконним, адже повноваження належать Кабінету Міністрів. Таке оскарження дій місцевої ради щодо землі є типовим у судовій практиці.

Алгоритм дій для зміни меж населеного пункту

  1. Прийміть рішення. Місцева рада має проголосувати за розроблення проєкту землеустрою на основі чинного генплану.
  2. Замовте проєкт. Укладіть договір із сертифікованою землевпорядною організацією для підготовки документації.
  3. Погодьте межі. Отримайте підписи від суміжних громад та погодження від районної або обласної державної адміністрації.
  4. Пройдіть експертизу. Подайте проєкт на обов’язкову державну експертизу (особливо важливо для міст).
  5. Зареєструйте в ДЗК. Подайте заяву державному реєстратору для внесення відомостей про нові межі до кадастру.

Етапи процедури встановлення нових меж

Процес зміни меж не є миттєвим і складається з низки послідовних кроків, кожен з яких має бути зафіксований документально. Основою для розробки є чинний генеральний план населеного пункту, оскільки проєкт землеустрою повинен суворо відповідати його проєктним рішенням.

Основні етапи включають:

  • Прийняття рішення. Рада приймає рішення про розроблення проєкту землеустрою.
  • Замовлення проєкту. Укладення договору з сертифікованим інженером-землевпорядником.
  • Погодження меж. Найскладніший етап, що вимагає підписів суміжних громад та органів РДА чи ОДА.
  • Державна експертиза. Отримання позитивного висновку експертизи (обов’язково для міст та великих проєктів).
  • Затвердження. Прийняття фінального рішення органом, що має відповідні повноваження.
  • Реєстрація. Внесення даних до Державного земельного кадастру.

Часто виникають конфлікти з сусідами на етапі погодження. Якщо сусідня громада відмовляється підписати акт без обґрунтованих причин, це стає перешкодою, яку іноді доводиться долати через спеціальні комісії при облдержадміністрації або в суді.

Як ЮРКОНСАЛТ допомагає у земельних справах

  • Правовий аналіз. Перевіряємо відповідність проєкту землеустрою генеральному плану та вимогам законодавства.
  • Супровід погодження. Допомагаємо вирішити конфлікти з суміжними громадами та органами влади на етапі підписання актів.
  • Судове представництво. Оскаржуємо незаконні відмови у реєстрації меж у ДЗК або неправомірні рішення щодо розпорядження землею.
ШУКАЄТЕ АДВОКАТА?
Дізнайтеся вартість послуги: Земельне право
Витратіть лише 1 хвилину і ми допоможемо Вам розібратися у справі.

Вимоги до проєкту землеустрою та експертиза

Проєкт землеустрою щодо встановлення меж — це об’ємний документ, який включає пояснювальну записку, план існуючих та проєктних меж, опис точок повороту та перелік земельних ділянок. Розробляти його можуть лише ліцензовані організації, у штаті яких є не менше двох сертифікованих фахівців.

Критично важливим аспектом є державна експертиза. Верховний Суд у справі №815/1138/16 підкреслив, що без позитивного висновку експертизи, проведеної до моменту затвердження, рішення ради про зміну меж є незаконним. Це технічний нюанс, який часто ігнорують, що призводить до скасування результатів багатомісячної роботи.

Стаття 46 Закону України «Про землеустрій» визначає склад проєкту: «Проект землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж адміністративно-територіальних одиниць включає: пояснювальну записку; рішення про розроблення проекту...»

Зразок рішення ради про затвердження проєкту меж

[Назва місцевої ради]
Від: [Адреса, контакти]

РІШЕННЯ
про затвердження проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту

№ [номер] від [дата]

Розглянувши проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту [назва села/селища], розроблений [назва землевпорядної організації], відповідно до статей 12, 173, 186 Земельного кодексу України, статті 46 Закону України «Про землеустрій», статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи погодження [перелік органів, що погодили проєкт, напр. РДА], міська/сільська рада ВИРІШИЛА:

1. Затвердити проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту [назва] [назва територіальної громади] [назва району] [назва області].
2. Встановити загальну площу населеного пункту [назва] у розмірі [кількість] гектарів згідно з межами, визначеними у проєкті.
3. Доручити [ПІБ уповноваженої особи або назва відділу] протягом [кількість] днів подати заяву до Державного земельного кадастру про внесення відомостей про межі населеного пункту.
4. Після внесення відомостей до ДЗК забезпечити державну реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки, що перейшли до громади згідно з переліком у додатку до проєкту.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин.

[Підпис] Голова ради
М.П. [Дата]

Реєстрація в ДЗК та право розпорядження землею

Фінальним і найважливішим етапом є внесення відомостей до Державного земельного кадастру (ДЗК). Тільки після того, як нові межі з’являться в системі, місцева рада отримує законне право розпоряджатися земельними ділянками, що увійшли до складу населеного пункту.

Верховний Суд у справі №810/3401/17 чітко вказав: межі вважаються встановленими лише після їх винесення в натуру та реєстрації в ДЗК. До цього моменту розпорядником земель за межами старих меж залишається держава. Це має величезне значення для бізнесу: якщо ви плануєте визнання права власності на земельну ділянку, яка за генпланом у межах, а в ДЗК — ні, рішення ради про її виділення може бути визнано незаконним.

Державний реєстратор має 14 робочих днів на внесення змін. Поширеною причиною відмови є технічні помилки в XML-файлах або невідповідність координат, що вимагає повернення проєкту розробнику на виправлення.

Особливості зміни меж під час воєнного стану

Під час дії воєнного стану процедура зміни меж продовжує діяти, проте існують суворі обмеження щодо розпорядження землею. Зокрема, забороняється безоплатна передача земель державної та комунальної власності у приватну власність громадянам, крім випадків приватизації ділянок під уже існуючими будинками.

Також варто враховувати, що зараз пріоритетним стає комплексний план просторового розвитку території громади. Він може замінювати окремі проєкти меж для всіх сіл та селищ у межах однієї ОТГ, що спрощує стратегічне планування, але вимагає ще більш ретельної підготовки документації.

Якщо межі вашого населеного пункту існують лише на застарілих картах минулого століття, ми рекомендуємо ініціювати процедуру встановлення меж за сучасними стандартами. Це єдиний спосіб захистити територію громади від самовільних захоплень та забезпечити прозоре нарахування земельного податку.

Питання про зміну меж населеного пункту

Хто має платити за розробку проєкту встановлення меж?
Зазвичай замовником є місцева рада, і фінансування здійснюється з місцевого бюджету. Проте закон не забороняє фінансування за рахунок зацікавлених інвесторів або власників ділянок за межами, які хочуть увійти в межі населеного пункту для подальшого розвитку територій.
Чи можна змінити межі без згоди власників ділянок, які потрапляють у нову межу?
Так, включення земельної ділянки до меж населеного пункту не потребує обов’язкової згоди приватного власника. Це адміністративна процедура визначення юрисдикції ради, яка не позбавляє людину права власності, а лише змінює підпорядкованість ділянки.
Який термін внесення змін до Державного земельного кадастру?
Державний кадастровий реєстратор зобов’язаний розглянути заяву та внести відомості про межі (або надати мотивовану відмову) протягом 14 робочих днів з моменту отримання повної документації із землеустрою.
Чи може рада здавати в оренду землю, яка за генпланом у межах села, але в ДЗК ще ні?
Ні, це неможливо. Повноваження ради щодо розпорядження землями комунальної власності виникають лише на територіях, чиї межі офіційно зафіксовані в ДЗК та винесені в натуру. До цього моменту розпорядником таких земель зазвичай залишається держава.

Допомога адвоката у земельних справах

Процедура зміни меж населеного пункту потребує суворого дотримання земельного законодавства та знання актуальної судової практики. Якщо ваша громада чи бізнес стикнулися з труднощами на етапі погодження проєкту або реєстрації в ДЗК, професійна юридична підтримка допоможе уникнути багаторічних судових спорів.

Залишити коментар

Звертайтеся 24/7
Telegram Viber Дзвінок